קצת על העור שלנו

המעטפת הגדולה של הגוף אחראית לויסות חום, הגנה על איברים פנימיים, בידוד הגוף מהעולם החיצון. עובי העור משתנה עם השנים, התינוק נולד עם שיכבה דקה של אפידימיס ולכן חשוף יותר לקור וזקוק לחימום. השכבה מתפתחת עם גיל ההתבגרות ותחילתה של הפעילות ההורמונאלית והיא נשארת סטטית עד תחילתו של הגיל השלישי ושם היא מידקקת שוב. העור מאפיין אותנו – חיוורון ירמוז על חולשה, אנמיה ולחץ דם נמוך.

העור נושק לעולם החיצוני, כאן בודקים גבולות. להרבה מחלות עוריות קיימת קורלציה למתח נפשי. ברפואה הסינית העור קשור לאלמנט המתכת הקשור למערכת הנשימה – העור משתתף בתהליך הנשימתי, משליך פסולת החוצה באמצעות הזיעה ונחשב לאחד מאברי פינוי הפסולת החשובים של הגוף. מחלות עור מהוות פעמים רבות פועל יוצא של בעיה בפינוי רעלים מהגוף כשהכבד עייף מלפנות את הפסולת הרבה המגיעה אליו, העור בא לעזרתו ועוזר בפינוי…. מתח נפשי יוצר פתולוגיה עורית של גרד בלתי נשלט. הרפואה הקונבנציונאלית מתמודדת עם הסימפטומים לבעיה באמצעות משחה להרגעת הגרד ולא טיפול בגורם לסימפטום (הסטרס) שהינו הבעיה עצמה. ברפואה הסינית רגשות מאופיינים באמצעות אלמנט המים, בכי הוא שחרור של מים בהצפה רגשית, הזעה בעת התרגשות כמוה כשמנוניות יתר הינן ניקוז רגשות באמצעות אלמנט המים ומבטאים מה קורה ברמה הריגשית כאשר יובש מייצג עצירת רגשות.

לאחר מקלחת מרגישים ניקיון גם מבפנים ולא רק מבחוץ כשהצורך שלנו לשטוף את עצמנו ולהתרענן הוא מעבר לניקוי בסיסי. לפעמים פעולת הניקוי הפשוטה גורמת להרגשה של ניקיון פנימי. הדבר הראשון אותו עושות נפגעות אונס היא מקלחת חמה שתקרצף כל עדות לאלימות שחוו. אפילו בדת היהודית המגדירה אישה כטמאה בזמן המחזור החודשי רואים את המים כמטהרים וזו הדרך היחידה להיטהרות המאפשרת לה לקיים יחסי אישות.

השכבה העליונה של העור היא האפידרמיס אשר בשכבה התחתונה שלה נוצרים תאי עור שדוחפים עצמם למעלה וגורמים לתאים הזקנים לפנות מקומם לחדשים. ככל שתא מזדקן הוא מאבד את הגרעין שלו ונושר מהעור. תהליך זה נמשך כחודש מרגע היווצרות התא עד נשירתו. בעיות עור כגון פסוריאזיס, סבוריאה ועוד נגרמות כתוצאה בשיבוש תהליך זה הנקרא "התקרנות".

דילוג לתוכן