אטופיק דרמטיטיס (AD)

מציג 1–12 מתוך 46 תוצאות


אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי

האטופיק דרמטיטיס הינה דלקת כרונית של העור שלה שמות שונים: אסטמה של העור, אטופיק דרמטיטיס ואקזמה. התסמינים הינם לרוב יובש, תפרחת וגרד. ככל שהמחלה כרונית יותר כך העור הופך למעובה והפריחה הופכת להיות כהה יותר. לרוב, אצל תינוקות וילדים הפריחה תופיע באזורי הקפלים והראש ולאחר מכן תתפשט לידיים ולברכיים. אצל מבוגרים תופיעה הפריחה לרוב בכפות הידיים, המרפקים והברכיים. אטופיק דרמטיטיס נובעת מהפרעה ביצירה של שכבת העור העליונה המותירה אותה חדירה לגירויים שונים היוצרים דלקת עורית. לפיכך, לא מדובר בהכרח באלרגיה של העור לגורם ספציפי אלא בנטייה כללית של העור להגיב לגורמים שונים שחודרים אותו.

המחלה עלולה להחמיר עקב הגורמים הבאים:

יובש של העור - לרבות שימוש בסבון ובחומרי ניקוי, אמבטיות ממושכות, מזג אוויר קר ויבש חומרים מגרים כגון: צמר ובדים סינתטיים, חשיפה לבשמים ולחומרי טיפוח, אבק, חול, דשא, אבקה של צמחים ושל פרחים שונים ועובש. נמצא גם כי לחץ נפשי ומתח מחמירים את תסמיני המחלה. תסמיני המחלה נוטים להחמיר בחורף כאשר הלחות נמוכה יותר. עם זאת, ישנם מטופלים שסובלים מהחמרה במחלה דווקא בקיץ כאשר החום והזיעה ניכרים.

האם תזונה משפיעה על אטופיק דרמטיטיס?

לחולים באטופיק דרמטיטיס יש סיכון יתר להיות רגישים למזונות מסוימים. עם זאת, הסיכון כי חשיפה למאכלים האלה תחמיר את מחלת העור הוא נדיר למדי. ברוב המוחלט של המקרים הימנעות ממזונות אלה, שנמצא כי הם גורמים לתסמיני המחלה להחמיר באופן אישי אצל חולה מסוים, אינה משפרת את מצב העור. לכן יש להתייעץ עם רופא לפני שמחליטים להימנע ממזונות כלשהם.

תורשה

מחקרים מעידים שלרבים מהילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס יש בן משפחה הסובל מסוג כזה או אחר של אלרגיה (נשמתית או עורית)  או אטופיק דרמטיטיס.

איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס ?

קיימים מספר פרמטרים לאבחון אטופיק דרמטיטיס
    • תפרחת מגרדת בפיזור אופייני
    • מהלך מחלה עורית ממושך
    • הופעת המחלה בינקות
    • היסטוריה אישית או משפחתית של מחלות אלרגיות אחרות (כמו אסתמה נשימתית ונזלת עונתית).
המחלה עלולה להופיע בכל גיל, כולל אצל מבוגרים, אבל פוגעת בעיקר בתינוקות ובילדים קטנים. ב־65% מהמקרים אטופיק דרמטיטיס מופיעה לראשונה כבר בגיל הינקות וב־90% מהמקרים - לפני גיל 5. בניגוד לדעה הרווחת, אטופיק דרמטיטיס אינה נעלמת אצל כל הילדים עם בתבגרותם. כ־40% מהילדים ממשיכים לסבול ממנה בחומרה כזו או אחרת גם לאחר גיל 12 שנים. במקרים של החמרה, הטיפול הקונבציונלי יכלול משחות סטרואידיות, אנטיביוטיות ולעיתים אנטי פטרייתיות.

מה היתרונות של הטיפול הטבעי?

מטרתנו היא להסביר מדוע עדיף ורצוי הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס על פני הסתפקות בשמנים/משחות לא טבעיות למתן לחות לעור הסובלים מאטופיק בדגש על ילדים. מרכיבים עיקריים בחלק ניכר מהתכשירים שנועדו לספק לחות לילדים - וזלין / פאראפין / שמן מינרלי - כולם תוצרי לוואי של אותו משאב מהטבע - נפט. יש לצערנו תפיסה שגוייה אצל חלק מהאנשים וחשוב לדייק . נכון נפט הוא מוצר שמקורו בטבע אבל (!!!) ויש פה אבל גדול, בטבע יש המון חומרים שחלקם רעילים לנו (לעיתים אפילו מאוד רעילים לנו) וגורמים לנו נזק. נכון, הנפט עובר זיקוק, סינטוז או כל תהליך אחר כדי להפוך אותו לשמן אבל זה לא משנה את העובדה הפשוטה שהגוף שלנו לא רק שלא יכול להפיק ממנו תועלת אלא הוא ממש מזיק לו לטווח הארוך. הסיבות של יצרני מוצרי הטואלטיקה להשתמש בו היא משולשת - הוא זול מאוד, הוא גורם רגעית לתחושה של לחות (תחושה מדומה כי היא לא אמיתית ובפועל בעצם סופחת לתוכה לחות מהשכבות העמוקות יותר של העור), והוא ממכר - ולכן צריך להמשיך להשתמש בו כי אחרת הכל חוזר למצב ההתחלתי. נסו להיזכר מתי שמתם שפתון מלחח דוגמת "לבלו" והרגשתם שאתם לא יכולים להפסיק למרוח אותו ועדיין מרגישים יובש . קצת כמו סטרואידים. הבעייתיות הנוספת בשימוש בשמן מינרלי היא העובדה שבעצם היותו חוסם את העור מבחוץ - הוא כולא בתוכו כל מיקרו גרגיר של חומר בעייתי/מגרה שהצטבר על העור ובעצם לא מאפשר לעור להוציא אותו החוצה במנגנונים הטבעיים שלו . לעומת שמנים צמחיים בכבישה קרה שנותנים לעור הזנה של ממש ועוזרים לעור הפגוע לחזור לתפקד כמו שצריך עם ״כלים - חומרים״ פעילים של ממש שעוזרים לו לחזור לטבע שלו, שמן מינרלי בעצם מנוון את המערכת העורית על כל גורמיה ויוצר תלות בגורם חיצוני שגם מביא להרעה במצב. הוכח כבר במחקרים רבים ששמן מינרלי גורם להזדקנות מוקדמת של העור ואיבוד הלחות של הרקמות העמוקות יותר של העור, היות ולא מתקבלת לחות אמיתית מפאראפין. בחלק מהמחקרים מדובר אפילו על מצבים חמורים יותר ששימוש בשמן מינרלי מביא עימו . אין ספק אגב שלכאורה - נראה ששימוש שכזה עובד ( גם בסטרואידים כל זמן שמשתמשים בהם ...) אבל המחיר שהעור משלם על זה הוא גבוה מאוד, במיוחד בגיל צעיר כשכל המערכות בגוף עוד מאוד ויטאליות.

מה כן  ? - אפשר לטפל באטופיק דרמטיטיס בטיפול טבעי

שמנים צמחיים בכבישה קרה, שילוב של רכיבים תומכי / מאזני מערכת החיסון (שנמצאת בהייפר אצל אטופיים) הוא העניין. אפשר לשלב שמנים אתריים כמובן, דיקור והומיאופתיה. יחד עם זאת, חשוב לעזור לגוף לעזור לעצמו עם חומרים שהוא יודע לקבל ולעבוד איתם. באטופיק יש הרבה דברים אינדיבידואלים ודברים שונים משפיעים אחרת על כל אחד. אנו מציעים ליצור פרוטוקול אטופיק דרמטיטיס לטיפול טבעי בבית תוך הקפדה על רוטינה יומיומית: אמבטיה/מקלחת: ככל שהילד צעיר יותר אין צורך בסבון ואם כן - רק טבעי ובכמות מעטה. חליטות של קמומיל, לבנדר וקלנדולה: יעשו עבודה נפלאה. חילטו כוס מרוכזת ופשוט שפכו אותה לאמבטיה כשהיא קרה. גרב רב שימושית: (הנשטפת מדי יום) עם שיבולת שועל עדינה מרוסקת, חופן פרחי לבנדר, קמומיל ועלי גרניום להניח באמבטיה של מים פושרים ! לא חמים. אפשר להוסיף כף שמן קלנדולה. ניגוב במגבת כותנה רכה  - ברכות לא בשיפשוף העור. לאלה המתעקשים על שימוש בסבון, כמובן שקיימת עדיפות לסבון טבעי המכיל חמאות ושמנים בלבד. מה עושים לאחר האמבטיה/מקלחת ? מריחה של שמן קלנדולה על כל העור ובמקרה זה רצוי שהעור יהיה קצת לח כך השמן יספג טוב יותר. מריחה של קרם מזין טבעי (בבקשה לקרוא מה קרם מכיל ואם אתם לא מצליחים להבין, החליפו לקרם שבו ברור שהרכיבים הינם טבעיים). ככל שהעור יבש יותר יש לחפש משחה שאחוז השמן בה גבוה ביחס למים. גרד המתפתח בלילות - במקרה כזה מה שעשוי לעזור זה ג'ל עם שמן אתרי של לבנדר (שתי טיפות שמן לכף ג'ל), למרוח ישירות על איזור הגרד. להכנת ג'ל 75מ"ל מים מזוקקים חמימים (לא רותחים) חצי כפית קסנטן גאם לערבב פנימה, להמשיך ולערבב כל כמה דקות במשך חצי שעה עד שיתקבל ג'ל. 10 טיפות שמן אתרי של לבנדר אורגני  

חליטות צמחים

נסו להרגיל ולהתרגל לשתות חליטות שמרגיעות את מערכת העיכול שמשפיעה ישירות על מערכת העצבים ושמשפיעה ישירות על מערכת החיסון.

חליטות לתינוקות ילדים:

חליטת קמומיל - איכותו מקררת, משפיעה על מעיים, כבד, ריאות, לב וטחול. חליטות של סרפד מעל גיל 8 (משתן ולכן יש צורך לשתות יותר מים כשצורכים אותו) – אנטי היסטמין של הטבע, איכות קרירה, פותר לחות מצטברת ומשחרר רעלים. כפית גדושה בחצי ליטר מים רותחים מדי יום- לשתות פושר. ילדים - אפשר להוסיף שני פרחי קלנדולה, כמה פרחי לבנדר.

 איזון מערכת החיסון בחורף ובעונות מעבר

לא מחזקים... ממש לא מחזקים (נמנעים מסירופים גדושים בסוכר וצמחים מחזקי מערכת חיסון. מה כן עושים ? מאזנים !!! מערכת חיסון של אטופיים, לא נמצאת באיזון ומגיבה לכל איום שולי כאיום גדול ולכן הטיפול הקונבנציונלי הינו במשחות וכדורים מדכאי מערכת חיסון. הטעות הגדולה ביותר היא למרוח את המשחות האלה ובמקביל לתת תמציות צמחים מחזקי מערכת חיסון "כדי שמערכת החיסון תהיה חזקה בחורף". זה דבר והיפוכו. מערכת החיסון אינה צריכה להיות חזקה אלא מאוזנת ככל שניתן -  וזאת ניתן להשיג על ידי תזונה אדפטוגנית (תזונה מחזקת גוף). מרקי ירקות שורש (לא לשכוח עלי סלרי המועילים לעיכול טוב יותר, כורכום טרי נוגד חימצון רב עוצמה), גריסי פנינה, שיבולת שועל, כוסמת, מאש, שעועית לבנה. לחמים עם כמות גלוטן נמוכה כגון: שיפון, כוסמין וטף. פירות - תפוח עץ/תפוז/תות רצוי אורגניים הם בעלי איכות מקררת. בזמן החורף/עונות מעבר ניתן להכין ולמרוח שמן גוף מאזן מערכת חיסון. היו הרוקחים הטבעיים של עצמכם זו הדרך היחידה לשלוט במקור חומר הגלם, אתם יכולים להכין תערובות מעולות, טריות ולא כאלה שישבו זמן רב על מדפי החנויות. אל תקנו המון חומרי גלם, קנו מעט ואיכותי והכי חשוב שזה יהיה טבעי. שמנים אתריים - חשוב שיהיו אורגניים כיון שהם מגיעים בהרחה או מריחה ישירות למערכת הדם בלי לעבור מסננים (מחסום דם מוח) ואנו לא מעוניינים שהם יחדרו פנימה עם חומרי הריסוס. צינון/שיעול/סינוסים הינם חלק מהתופעות אותן חווים האטופיים טיפ טבעי להקלה לקחת ציפית קטנה, למלא במלח הימליה, חופן עלים יבשים של  אקליפטוס /טימין/אזוב/לבנדר. לסגור את הציפית ולהניח אותה ככרית מתחת לראש. המלח סופח נוזלים ומטהר את האויר אקליפטוס, טימין ואזוב תומכים במערכת הנשימה. לבנדר מרגיע במקרה של סינוסים לחמם את הכרית לדקה במיקרוגל ולהניח על איזור הסינוסים להרגעה. אין כאן שימוש בשמנים אתריים אלא בצמחים היבשים שזו הגרסה העדינה
דילוג לתוכן